Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola ? Amasra

Kuzeye doğru uzanan iki koylu bir yarımada düşünün. Şehre girdiğiniz anda doğusunda ve batısında kalan iki koyun arasında dünyanın gözü olmaya hitap edecek güzellikte bir kraliçe güzelliği gibi olduğunu göreceksiniz Amasra’nın.

IMG-20180203-WA0014

 

Bartın’a bağlı olan bu ilçe Bartın-Amasra tünelinin açılması ile ulaşım kolaylığı sağlıyor. Tünelden çıktığınız anda doğa harikası görüntüsüyle sizin içinizde sıcacık bir yer edinip aklınızın köşesinde kalacaktır. Tam bir yarımada gibi.

IMG-20180203-WA0175.jpgAmasra’nın isminin hikayesine gelince,

Bir Pers prensesi olan Amastris’in yaşamı, siyasi nedenlerle yapılan evlilikler, işlenen cinayetlerle doludur. O yıllarda Büyük İskender, Anadolu’da yaklaşık 300 yıl süren Pers işgaline son veriyordu. Pers savaşlarını kazanan Büyük İskender, generali olan Craterus’u Amastris’le evlendirdi. Ancak kısa bir süre sonra Craterus evliliği sonlandırır. Amastris bu evlilikten sonra iki evlilik daha yapar fakat o da ayrılıkla sonuçlanır. Amastris Amasra’yı çok beğenir ve imar ederek kente adını verir. Amastrist taht kavgaları yüzünden oğulları tarafından öldürülmüştür.

 

 

 

Vee başlığımızın hikayesine gelince ,

Amasraya geldiğinizde zaten yol sizi en tepesine kendiliğinden götürecek. Zamanında Fatih Sultan Mehmet Amasra’ya geldiğinde o kadar çok etkilenmiş ki gördüğü muhteşem manzara karşısında büyülenmiş ve bu şaşkınlığı karşısında ,lalasına dönerek ”Lala lala ÇEŞMİ CİHAN* BU  MU OLA ”diyerek ifade etmiştir.

IMG-20180203-WA0155

 

 

 

Amasrada bulunan tek ada olan  Tavşan Ada’sının karaya bir bağlantısı yok.Tavsan Ada’sı denmesinin sebebi yıllar önce buraya yerlilerin tavşanların bırakılması arkadaşlar. Zaten dürbünler yardımıyla adaya bakabilirsiniz ve tavşanları görebilirsiniz.

IMG-20180203-WA0082

Amasra Müzesini gezdiğinizde Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait buluntular göreceksiniz. Yine sikkeler burada mevcut. Yörenin giyimini yansıtan kıyafetler takılar sergilenmiştir.

IMG-20180203-WA0015

 

Deniz kenarlarındaki mekanlarda yazın denizin içine kadar masa atılıyor .Amasra’nın salatası meşhur. Salatada pancar turşu gibi malzemeler bulunup elma sirkesi ile soslanmış şekilde servis ediliyor. Balık eşliğinde mükemmel uyum yakalanıyor. Ve genellikle ikram olarak gelen meşhur manda yoğurdu bal ve fındık üçlüsü…

IMG-20180203-WA0135

Tekne gezisi de yapabilirsiniz.

Ağlayan Ağaç

Boztepe Ada’sında ağlayan ağaç ı bulmak için tabelaları takip etmeniz yeterli. Ulaştığınızda Ağlayan ağacın hikayesi ise İlkbaharda ve kışın nemlenmesi sonucu inci tanesi gibi dökülürmüş. Ağlayan ağaçtan gördüğünüz manzara muazzam. Yeşilin ve mavinin tonlarını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz, tarihi ve kültürel esintilerin çokça seyir edilebileceği bir noktada olduğunuzu anlayacaksınız.

Ağlayan ağacın altında çay bahçesine oturup manzara karşısında bir çay içmek tavsiyedir 🙂

IMG-20180203-WA0092

 

 

Gezmeyi en sevdiğimiz yerlerden birisi tabiki de çarşılar. Amasra’nın Çekiciler Çarsısında  yöresel ona özgü her şey burada sergilenmekte. Ahşap ürünler, bastonlar, düdükler gibi…

Çekicilik, bir ahşap oymacılığı süsleme sanatı olmakla beraber bu çarşıda yöreye ait el emeği ürünler sunulmuş. Burayı gezmek çok zevkli .

 

IMG-20180203-WA0117

IMG-20180203-WA0140

Semavi Eyice

Tarihçi.Bizans Uygarlığı konusunda araştırmalarıyla dünya çapında tanınır. Ülkemizde Osmanlı Tarihçisi olarak bilinir.

 

 

Amasra Kalesi,

Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler ve Osmanlı döneminde onarımlar görmüştür. Kale 2013 te UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine eklenmiştir.

 

IMG-20180203-WA0040

 

 

 

 

Amasra Kalesinin içinde hemen dikkatinizi çekecek olan Fatih Cami aslında eskiden bir Bizans Kilisesidir. Fatih Sultan Mehmet bu kiliseyi camiye çevirmiştir.

IMG-20180203-WA0099

 

 

Bu yazımın sonunda Amasra’yı  tanıtmakta çok çabalayan  ve meydanda heykelini görüp duygulanacağınız genç yaşta kaybettiğimiz güzel sanatçı Barış Akarsuyu rahmetle anıyorum.

 

IMG-20180203-WA0032

 

Çeşm-i Cİhan: Osmanlıcada dünyanın gözü demektir.

Lala:Osmanlı’da şehzadelerin yetiştirilmesinden sorumlu kişi

 

 

 

Şarkı Önerisi

Laura Mvula -You Work For Me

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s